top of page
Search
kppfmbgpk310321

ФАХОВА ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ ПЕДАГОГІВ ДО РЕАЛІЗАЦІЇ КОНЦЕПЦІЇ НУШ: СУЧАСНІ ПІДХОДИ ТА ПРІОРИТЕТИ

Updated: May 4, 2023


Україна нині переживає буремні та тривожні часи змін. Без сумніву, відважна боротьба наших Захисників за територіальну цілісність та державну незалежність є моментом істини у великій історії української нації.

Збройні сили України прокладають шлях до величі демократичної, самобутньої та процвітаючої країни.

До цієї благородної справи слід долучитися і нам, освітянам.

Ми маємо розбудувати сучасну європейську українську освіту, виховати нове покоління педагогів.

Відтак, 14 листопада 2022 року на базі КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» було проведено міжрегіональний науково-практичний онлайн-семінар «Фахова підготовка майбутніх педагогів до реалізації Концепції нової української школи: сучасні підходи та пріоритети».

Організаторами заходу були КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» та КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж».

Зібрання мало за мету акцентувати увагу освітянської спільноти на сучасних науково-методологічних підходах та пріоритетах підготовки майбутніх педагогів до реалізації Концепції «Нова українська школа: простір освітніх можливостей».

Проведення семінару передбачало вирішення низки актуальних завдань:

1) окреслити філософські основи та шляхи реалізації Концепції «Нова українська школа: простір освітніх можливостей»;

2) висвітлити досвід забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти регіону в контексті реформування освіти;

3) висвітлити досвід організації інклюзивної освіти в початкових школах регіону;

4) проаналізувати актуальні питання фахової підготовки майбутніх учителів до реалізації Концепції «Нова українська школа: простір освітніх можливостей» в закладах вищої освіти;

5) презентувати освітянській спільноті сучасні нейронауки для ефективного навчання учнів початкової школи.

З вітальним словом до усіх гостей виступив Савчук Петро Несторович, директор Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», кандидат педагогічних наук, відмінника освіти України, який наголосив на важливості реформування освіти в Україні, посиленні громадянського патріотичного виховання в Новій українській школі, соціальній відповідальності сучасного вчителя.

До участі в онлайн-семінарі було запрошено науково-педагогічних та педагогічних працівників, представників органів управління освітою територіальних громад та громадських організацій, які цікавляться проблемами організації освітнього процесу в сучасному закладі освіти. Зареєструвалися представники таких закладів освіти як:

- Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова;

- Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського;

- Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія;

- Уманський державний педагогічний університет ім. П. Тичини;

- Комунальний заклад вищої освіти «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж»;

- Комунальний заклад вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради;

- Комунальний заклад «Уманський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж ім. Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради»;

- Чортківський гуманітарно-педагогічний фаховий коледж ім. О. Барвінського;

- Вінницька приватна гімназія «Дельфін»;

- Комунальний заклад «Вінницька гуманітарна початкова школа № 25»;

- Браїлівська гімназія Жмеринської міської територіальної громади;

- ЗЗСО І-ІІІ ст. №1 Барської міської ради;

- Барський ліцей №2 Барської міської ради;

- Шаргородський заклад дошкільної освіти №3 Шаргородської міської ради;

- заклади дошкільної освіти регіону тощо.

Розпочала засідання семінару поважна гостя – Пристінська Марина Сергіївна, консультантка з питань освіти, педагог, нейропсихологиня, співавторка та спікерка онлайн курсу для вчителів початкової школи НУШ (EdEra), співавторка та тренерка курсу для підготовки тренерів НУШ, співавторка «Порадника для вчителів НУШ», підручників з української мови та ЯДС для учнів 1-3-іх класів НУШ, редакторка та керівник редакції газети «Початкова освіта» видавництва «Шкільний світ» (тема: «Нейронауки для педагогів»). В рамках проведення семінару психологи нею було проведено вебінар за темою «Нейронауки для педагогів», на якому вона презентувала освітянській спільноті сучасні нейронауки для ефективного навчання учнів початкової школи.

Федорчук Наталія Анатоліївна, кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри педагогіки, психології та фахових методик КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» ознайомила присутніх із системою підготовки майбутніх вчителів початкових класів до реалізації Концепції нової української школи: теорія та практика» у Коледжі.

Майданик Олена Василівна, кандидату педагогічних наук, декану факультету педагогіки та фінансово-економічної діяльності КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж» поділилася досвідом професійної підготовки майбутніх учителів у контексті реформи початкової школи уу КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж».

Якісна фахова підготовка майбутніх педагогів не можлива без їх практичної підготовки на базі початкових шкіл регіону. Для нас, працівників закладів фахової передвищої та вищої освіти, особливу цінність має бачення практикуючих вчителів початкової школи щодо пріоритетів науково-теоретичної та методологічної підготовки студентів до роботи в Новій українській школі. Тому до слова було запрошено стейкхолдера освітньої програми «Початкова освіта», директора комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Барської міської ради» Стрельчук Наталію Олександрівну, яка розкрила тему «Учитель Нової української школи: формула професійного успіху».

Окреслені в Концепції «Нова українська школа: простір освітніх можливостей» компетентності сучасного учня мають формуватися на ґрунті компетентностей, закладених ще в дошкільному віці. Тому вкрай важливим є забезпечення наступності закладу дошкільної освіти і початкової школи. Саме питання наступності та перспективності дошкільної та початкової освіти в контексті реформування освіти розкрила Юстименко Оксана Михайлівна, вихователя Комунального закладу дошкільної освіти «Веселка» Лука-Мелешківської сільської ради.

Звісно, початкова школа, опираючись на набуття дошкільного дитинства, має забезпечити подальше становлення особистості дитини, її інтелектуальний, соціальний, фізичний розвиток.

Вінниччина щедра на креативних та інноваційних педагогів, здатних до професійного саморозвитку, невпинних у творчому пошуку. Безцінним досвідом реалізації Концепції нової української школи поділилися вчителі початкових класів Комунального закладу «Вінницька гуманітарна початкова школа №25» Гулько Олена Анатоліївна, Юрченко Ольга Вікторівна.

Наскрізна ідея планування нового освітнього простору та дизайну в Новій початковій школі — розвиток дитини і її мотивації до навчання через нове освітнє середовище. Про значення та психолого-педагогічні передумови створення нового освітнього середовища розповіла Гора Діна Карпівна, консультант комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Барської міської ради».

За вимогами Державного стандарту початкової загальної освіти педагогам слід сформувати 11 ключових компетентностей: вільне володіння державною мовою; здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами; математична компетентність; компетентності в галузі природничих наук, техніки й технологій; інноваційність; екологічна компетентність; інформаційно-комунікаційна компетентність; навчання впродовж життя; громадянські та соціальні компетентності; культурна компетентність; підприємливість та фінансова грамотність. Корисним для майбутніх педагогів досвідом такої роботи поділилася Маніта Тетяна Миколаївна, вчителька початкових класів Барського ліцею №2 Барської міської ради (тема доповіді: «Діяльнісний та інтегрований підхід у навчанні як інструмент формування ключових компетентностей молодших школярів»).

Згідно ст. 3 Закону України «Про освіту» в нашій країні створюються рівні умови доступу до освіти. Відтак йде мова про організацію інклюзивної освіти. Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що забезпечує реалізацію права на освіту осіб з особливими освітніми потребами, а також їх соціалізацію та інтеграцію в суспільство.

Мета інклюзивної освіти — зробити так, аби жодна дитина з особливими освітніми потребами не відчувала себе іншою, зайвою, небажаною.

Забезпечити таке особистісно орієнтоване навчання має забезпечує асистент вчителя, який бере участь у розробці та виконанні навчальних планів і програм, адаптує навчальні матеріали з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з ООП.

Про особливості інклюзивної освітньої діяльності доповіла Попіловська Ірина Віталіївна, вчителька початкових класів Барського ліцею №2 Барської міської ради (тема: «Застосування форм та методів освітньої роботи в Новій українській школі з дітьми, що мають розлади аутичного спектру в умовах інклюзивного навчання»).

Із заключним словом подяки до учасників семінару звернулася Самборська Олена Дмитрівна, заступник директора з навчальної роботи, доктор філософії, відмінник освіти України.

Організаторами зустрічі були:

- Федорчук Наталія Анатоліївна, канд. пед. наук, завідувач кафедри педагогіки, психології та фахових методик КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського»;

- Гулько Олена Миколаївна, аспірант Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України, практичний психолог, викладач КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського»;

- Сверлович Валентина Вікторівна, заступник директора з навчально-педагогічної роботи КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж».

Технічну підтримку заходу забезпечувала Слободянюк Ірина Юріївна, кандидат педагогічних наук, викладач КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського».

Як підсумок, можна стверджувати. Що майбутнє освіти України – в надійних руках досвідчених та молодих педагогів!

Педагоги-колеги, прийміть щиру вдячність за співпрацю.

Бажаємо Вам невичерпної наснаги, здоров’я, відчуття повноти й неповторності життя!

Миру і перемоги!

Слава Україні!

Наталія Федорчук, канд. пед. наук,

завідувач кафедри педагогіки, психології та фахових методик

КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського»


Покликання на програму вебінару, програму підвищення кваліфікації, сертифікати: https://drive.google.com/drive/folders/1TljeyCY7FPodKxZdeXj_Rn43xpLSeFzi?usp=share_link


Трансляція на youtub-каналі



























Comments


bottom of page