top of page
Search

ЯК ПРАЦЮЄ КОЛЕДЖ, АБО ЩО КАЖУТЬ ПРО НАС ВИПУСКНИКИ

Згідно з «Положенням про формування, затвердження та оновлення освітніх програм у Комунальному закладі вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського»» одним із принципів укладання освітньо-професійних програм є студентоцентрованість – орієнтація освітнього процесу на студента.

Члени проєктних груп із розробки освітньо-професійних програм систематично проводять опитування випускників Коледжу як ключових стейкхолдерів, що долучаються до системи внутрішнього забезпечення якості освіти та її вдосконалення, з метою визначити рівень їхнього задоволення якістю надання освітніх послуг у закладі освіти та вивчити їхні пропозиції щодо підвищення якості освітньо-професійних програм.

Опитування організовано відповідно до вимог Законів України «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту», внутрішніх нормативних документів Коледжу.

Анонімне онлайн-анкетування випускників гуманітарно-педагогічного факультету проводилося з використанням програмного забезпечення GOOGLE FORMS. Пропонуємо ознайомитися із отриманими результатами.

Загалом рівень провадження освітнього процесу в Коледжі респонденти визначають як високий (81,9%) (рис. 1).

Рис. 1. Результати відповідей на запитання

«Як загалом ви оцінюєте рівень провадження освітнього процесу в Коледжі?»


45,8% респондентів вважають найвищим рівень практичної підготовки здобувачів у Коледжі. Для 14,1% респондентів на високому рівні в Коледжі є інноваційність освітнього процесу та застосування сучасних педагогічних технологій навчання; для 11,3% - рівень науково-теоретичних знань здобувачів освіти; для 6,2% - наявність якісної системи контролю та оцінювання успішності здобувачів освіти (рис. 2); для 4,5% - організація виховної роботи.

Важливим є те, що, на думку випускників, у Коледжі варто поліпшити роботу творчих об’єднань (1,7%), дотримання норм академічної доброчесності (1,1%), психологічний клімат у викладацькому колективі (0,6%).

Рис.2. Результати відповідей на запитання

«Оцініть, будь ласка, якість отриманої освіти за десятибальною шкалою


66,1% респондентів оцінюють знання, набуті під час навчання в Коледжі, як ґрунтовні, і лише 1,1% - як недостатні (рис. 3).

Рис. 3. Результати відповідей на запитання

«Як ви оцінюєте знання, набуті під час навчання в Коледжі?»


Тішить і те, що для 88,7% респондентів набуті в Коледжі знання знадобилися в професійній діяльності, і лише для 1,1% опитаних вони не стали в нагоді (рис. 4).


Рис. 4. Результати відповідей на запитання

«Чи знадобилися набуті в Коледжі знання у вашій професійній діяльності?»


Як результат, 89,8% респондентів рекомендуватимуть абітурієнтам здобуття освіти в Коледжі (рис. 5).

Рис. 5. Результати відповідей на запитання

«Чи рекомендуватимете ви абітурієнтам здобуття освіти в Коледжі?»


Серед спеціальностей, на які респонденти рекомендували б вступати, насамперед слід відзначити спеціальність «012. Дошкільна освіта» (49,2%) та спеціальність «012. Початкова освіта» (68,4%) (рис. 6). Результат засвідчує задоволеність фаховою підготовкою здобувачів за вказаними спеціальностями.

Рис. 6. Результати відповідей на запитання

«На які спеціальності ви рекомендували б вступати своїм знайомим?»


Нас зацікавило те, як оцінюють випускники освітню програму, за якою навчалися.

Оптимальність освітньо-професійної програми і баланс теоретичної та практичної підготовки здобувачів освіти відзначають 58,8% опитаних випускників, її доступність – 21,5%, її професійну значущість – 15,8%. Ґрунтовність змісту освітньо-професійних програм підтверджує те, що лише 1,15 % респондентів вважають їх поверховими (рис. 7).

Рис. 7. Результати відповідей на запитання

«Як ви оцінюєте освітню програму, за якою навчалися?»


83,6% опитаних зауважують, що науково-теоретична підготовка пов’язана з практичною підготовкою здобувачів освіти. Це відповідає зазначеному в освітньо-професійних програмах змістові:

  • «Дошкільна освіта» (орієнтація ОПП: прикладна орієнтація; основний фокус ОПП: ґрунтовне освоєння навчальних дисциплін із широким застосуванням практичної підготовки, методик дослідження особливостей розвитку дитини дошкільного віку, відповідного проєктування освітнього процесу в закладі дошкільної освіти; особливості програми: педагогічна практика в закладах дошкільної освіти);

  • «Початкова освіта» (орієнтація ОПП: прикладна орієнтація; основний фокус ОПП: забезпечення належної якості підготовки здобувачів освіти в галузі «Освіта» спеціальності «Початкова освіта» відповідно до сучасних вимог ринку праці, викликів сьогодення та глобальних освітянських тенденцій, вимог демократичного суспільства до особистості та професійної діяльності педагога; формування в здобувачів освіти загальних та спеціальних компетентностей, необхідних для подальшого здобуття другого ступеня; ОПП містить практично-діяльнісний та науково-дослідницький компоненти; особливості ОПП: комплексність науково-теоретичної та практичної підготовки здобувачів освіти; посилена практична зорієнтованість, забезпечення різносторонньої поглибленої практичної підготовки фахівців у закладах шкільної освіти, літніх оздоровчих закладах та закладах позашкільної освіти через різні види практик) (рис. 8).

Рис. 8. Результати відповідей на запитання

«Як ви оцінюєте співвідношення теоретичної та практичної підготовки?»


Результатом роботи науково-педагогічного колективу Коледжу із забезпечення науково-теоретичної підготовки здобувачів освіти є те, що 80,8% респондентів задовольняє її якість (рис. 9).

Рис. 9. Результати відповідей на запитання

«Чи задовольняє вас якість організації науково-теоретичної підготовки?»


Посилена практична підготовка здобувачів освіти знаходить схвальний відгук у 89,3% респондентів (рис. 10). Хоча варто зосередити увагу на її поліпшенні, адже 9,6% респондентів усе ж вона задовольняє частково («Які навчальні дисципліни слід ввести у навчальний план, на Вашу думку (за обраною спеціальністю)?»).

Рис. 10. Результати відповідей на запитання

«Чи задовольняє вас якість організації практичної підготовки (практики)?»


Важливою для проєктних груп із розробки освітньо-професійних програм є побажання випускників щодо того, які навчальні дисципліни слід ввести до навчального плану (за обраною спеціальністю). Серед них: «Українська мова», «Ораторство», «Психологія», «Основи психодіагностики», «Дитяча психологія», «Психологія міжособистісних взаємин», «Право вчителя», «Педагогіка творчості», «Педагогічна етика», «Етика та культура спілкування», «Методика виховання дітей», «Тайм–менеджмент», «Діловодство», «Культурознавство», «Медико-санітарна підготовка», «Педагогічні основи співпраці вчителя початкової школи з батьками», «Основи інклюзивного навчання», «Корекційна педагогіка», «Повний курс вивчення роботи з дітьми із затримкою психічного розвитку», «Робота із графічними редакторами і застосування їх у дистанційному навчанні дітей», «Технології комп’ютерного проєктування», «Методи та системи штучного інтелекту», «Фінансова грамотність».

Опитані бажають бачити дисципліни, спрямованих на Нову українську школу, які необхідні для впровадження Концепції НУШ, формування в школярів навичок практичного життя.

Проаналізувавши висловлені пропозиції, бачимо, що окремі з названих дисциплін уже вміщено до навчальних планів освітньо-професійних програм «Дошкільна освіта» і «Початкова освіта»; їх вивчають здобувачі освіти цьогорічного набору. Є і ті дисципліни, які варті розгляду як вибіркові навчальні дисципліни з позиції їх вивчення майбутніми педагогами.

Натомість, на думку окремих респондентів, із навчального плану варто вилучити «Філософію», «Економіку», «Основи безпеки життєдіяльності», «Політологію», «Фізкультуру», «Математику», «Соціологію».

Але переважна більшість опитаних вважає, що не потрібно вилучати жодних:

  • «На мою думку, достатньо, адже навчання в коледжі підпорядковане новим освітнім вимогам і чинним законам»;

  • «Усі дисципліни дають змогу добре осягнути обрану спеціальність»;

  • «Дисциплін удосталь» тощо.

88,1% респондентів вважають професійний рівень викладацького складу Коледжу високим (рис. 11).

Рис. 11. Результати відповідей на запитання

«Як би ви в цілому оцінили професійний рівень викладацького складу Коледжу?»


Випускники висловлюють низку цінних пропозицій щодо поліпшення освітнього процесу в Коледжі:

  • «Заохочувати студентів до навчання, а не змушувати. Важливо, щоб студент не боявся свого викладача, а хотів дізнатися від нього щось нове і важливе в подальшій професійній роботі»;

  • «Організовувати зустрічі першокурсників з випускниками, особливо з тими, які пішли працювати за спеціальністю і можуть поділитися своїм досвідом та розповісти, що зі всього багажу знань найбільше їм знадобилося»;

  • «Давати помірну кількість домашніх завдань»;

  • «Менше навантаження!»;

  • «За можливості, менше навчання онлайн»;

  • «Максимально офлайн і практика для юних студентів!»;

  • «Поповнення та оновлення сучасної фахової літератури в закладі»;

  • «Спонсорське фінансування»;

  • «Більше уваги приділяти згуртуванню студентів і їхній взаємодії з викладачами»;

  • «Проведення конкурсів педагогічної майстерності серед студентів»;

  • «Зробіть магістратуру на «Початкову освіту»!»;

  • «Розвиток інновацій у дошкільній сфері»;

  • «Інноваційний підхід у практичній сфері»;

  • «Доробити сайт коледжу до сучасного рівня»;

  • «Дати змогу (у період карантину особливо актуально!) навчатися онлайн»;

  • «Організовувати гуртки з урахуванням потреб студентів»;

  • «Більше практичного відпрацювання! Упроваджувати нові форми викладання матеріалу»;

  • «Ні в якому разі не зменшувати кількість видів практики, а то й додати ще (зокрема практику корекційного педагога)»;

  • «Зробити тривалішою переддипломну практику»;

  • «Організувати проходження практики в мовних таборах та вивчення освітнього процесу за кордоном»;

  • «Удосконалення практичної підготовки»;

  • «Розширення педагогічної практики: збільшення кількості годин і різноманіття форматів (спостереження, співпраця з учителями, проведення власних уроків). Партнерство з місцевими школами: проведення практичних занять на базі шкіл з реальними учнями»;

  • «Симуляція класних ситуацій: організація тренувальних занять з використанням кейсів для вирішення педагогічних задач»;

  • «Більше заходів, спрямованих на самоврядування студради»;

  • «Упровадження сучасних технологій у навчальний процес. Оснащення аудиторій мультимедійними засобами: інтерактивні дошки, проєктори, планшети. Використання онлайн-платформ Google Classroom, Moodle, Microsoft Teams для дистанційного навчання та управління освітнім процесом. Навчання викладачів цифрових технологій: семінари і тренінги для освоєння новітніх освітніх програм. Введення курсу «Цифрова грамотність педагога», щоб готувати студентів до сучасних умов роботи в школі»;

  • «Іти назустріч студентам!»;

  • «Створення умов для творчості в індивідуальній і колективній діяльності; надання студентам свободи вибору способів виконання навчальних завдань»;

  • «Доступніша подача теоретичного матеріалу; осучаснити програми»;

  • «Оновлювати освітні програми для студентів відповідно до змін, що відбуваються в освіті» тощо.

Надихає на творчість та самовдосконалення висока оцінка праці колективу Коледжу, щирі побажання його випускників:

  • «Чудовий заклад!»;

  • «Усе супер!»;

  • «Усе на високому професійному рівні!»;

  • «Пропозицій немає, усе чудово!»;

  • «Усе цілком влаштовує!»;

  • «Пропозицій немає, тому що коледж з кожним роком поліпшує освітній процес. Наш коледж – найкращий!»;

  • «У закладі на достатньому рівні розроблено зміст освітнього процесу для успішної роботи за фахом»;

  • «Пропозицій немає! Коледж дає великий багаж теоретичних знань, які є важливими під час роботи, а практична частина повною мірою дозволяє відпрацювати здобуті знання на практиці! А викладачі – професіонали своєї справи і Люди з великої літери!»;

  • «Я вважаю, що освітній процес у коледжі на високому рівні. А наші викладачі – найкращі (особливо викладачі дошкільної освіти), за що ми будемо завжди їм вдячні!»;

  • «Я не знаю, хто це буде читати, але знайте: у нас були круті викладачі! Це були найкращі роки! Я дуже сумую, хочеться хоча б на один день повернутися в студентське життя. Усіх обіймаю!»;

  • «Бажаю процвітання і щиро дякую за чудові роки!»;

  • «Вдячних студентів!».

Отримані результати опитування загалом засвідчили належний рівень забезпечення освітнього процесу в Коледжі, якісну фахову підготовку здобувачів освіти та позитивні показники фахової готовності випускників до педагогічної діяльності.

Відгуки респондентів будуть проаналізовані науково-педагогічним колективом Коледжу та ляжуть в основу подальшого вдосконалення його освітньої діяльності.

Орієнтиром подальшої праці коледжан стануть побажання випускників:

  • «Рухатися в тому ж напрямку!»;

  • «Так тримати!»;

  • «Завжди досягати кращих результатів, не зупинятися на досягнутому!»;

  • «Працювати, навчати, творити!».

Наталія ФЕДОРЧУК,

кандидат педагогічних наук,

завідувач кафедри педагогіки, психології та фахових методик



 
 
 

Comments


© 2021 Сайт створено на Wix.com

bottom of page